2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები 31 ოქტომბერს, შერეული სისტემით, 120/30-ზე პრინციპით ჩატარდება. პარლამენტში 120 დეპუტატი პროპორციული სიით აირჩევა, 30 კი მაჟორიტარულით.
30 მაჟორიტარული ოლქიდან 8 თბილისშია, 22 კი რეგიონებში. ოპოზიციურმა პარტიებმა თბილისის მაჟორიტარულ ოლქებში საერთო კანდიდატები დააყენეს.
გაიგე, ვინ არიან მაჟორიტარი დეპუტატობის მთავარი კანდიდატები შენს ოლქში:
მთაწმინდისა და კრწანისის რაიონები
- ბექა ოდიშარია (ქართული ოცნება)
- შალვა შავგულიძე (ოპოზიციის საერთო კანდიდატი)
- საბა ბუაძე (ლელო)
- მალხაზ თოფურია (პარტიოტთა ალიანსი)
ვაკის რაიონი
- ნოდარ ტურძელაძე (ქართული ოცნება)
- ელენე ხოშტარია (ოპოზიციის საერთო კანდიდატი)
- ლევან კობერიძე (ლელო)
- ნანა დევდარიანი (პატრიოტთა ალიანსი)
საბურთალოს რაიონი
- დავით სერგეენკო (ქართული ოცნება)
- ირაკლი ოქრუაშვილი (ოპოზიციის საერთო კანდიდატი)
- ალეკო ელისაშვილი (მოქალაქეები)
- ბადრი ჯაფარიძე (ლელო)
- ვიტალი დარასელია (თავისუფალი დემოკრატები)
- თაკო ჩარკვიანი (სტრატეგია აღმაშენებელი)
ისნის რაიონი
- კახა კახიშვილი (ქართული ოცნება)
- გიორგი ვაშაძე (ოპოზიციის საერთო კანდიდატი)
- ხატია დეკანოიძე (ნაციონალური მოძრაობა - ძალა ერთობაშია)
- ლანა გალდავა (ლელო)
- ედუარდ ელოშვილი (თავისუფალი დემოკრატები)
სამგორის რაიონი
- სოზარ სუბარი (ქართული ოცნება)
- ლევან ხაბეიშვილი (ოპოზიციის საერთო კანდიდატი)
- ფიქრია ჩიხრაძე (ლელო)
- გურამ ნიკოლაიშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
დიდუბისა და ჩუღურეთის რაიონები
- გიორგი ვოლსკი (ქართული ოცნება)
- ზურაბ ჯაფარიძე (ოპოზიციის საერთო კანდიდატი)
- ლევან სამუშია (ლელო)
- არჩილ ბენიძე (პატრიოტთა ალიანსი)
- ანა დოლიძე (დამოუკიდებელი კანდიდატი)
ნაძალადევის რაიონი
- მიხეილ ყაველაშვილი (ქართული ოცნება)
- შალვა ნათელაშვილი (ოპოზიციის საერთო კანდიდატი)
- ნიკოლოზ ჩერქეზიშვილი (ლელო)
- ირმა ინაშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
გლდანის რაიონი
- ლევან კობიაშვილი (ქართული ოცნება)
- ნიკა მელია (ოპოზიციის საერთო კანდიდატი)
- გიგლა მიქაუტაძე (ლელო)
- მერაბ ჭიქაშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
გურჯაანი, საგარეჯო, სიღნაღი და დედოფლისწყარო
- დავით სონღულაშვილი (ქართული ოცნება)
- ლევან ბეჟაშვილი (ენმ - ძალა ერთობაშია)
- გიორგი ღვინიაშვილი (ევროპული საქართველო)
- ეკატერინე ქვლივიძე (ლელო)
- სოსლან გარსევანიშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
- დავით ჭუნიაშვილი (თავისუფალი დემოკრატები)
თელავი, ახმეტა ყვარელი და ლაგოდეხი
- ირაკლი ქადაგიშვილი (ქართული ოცნება)
- გიორგი ბოტკოველი (ენმ - ძალა ერთობაშია)
- ზურაბ ჭიაბერაშვილი (ევროპული საქართველო)
- ნიკოლოზ ვარდოშვილი (ლეიბორისტული პარტია)
- ირაკლი ტალახაძე (ლელო)
- იოსებ პარწიკანაშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
მცხეთა, დუშეთი, თიანეთი და ყაზბეგი
- შალვა კერესელიძე (ქართული ოცნება)
- ცეზარ ჩოჩელი (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- მალხაზ ვახტანგაშვილი (ლელო)
- იოსებ შატბერაშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
- ბექა ნათელაშვილი (ლეიბორისტული პარტია)
- ვახტანგ მარტოლეკი (თავისუფალი დემოკრატები)
- ეკა ბესელია (სამართლიანობისთვის)
რუსთავი
- ნინო ლაცაბიძე (ქართული ოცნება)
- დავით კირკიტაძე (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- ირმა ნადირაშვილი (ევროპული საქართველო)
- გრიგოლ გეგელია (ლელო)
- ვახტანგ მეგრელიშვილი (გირჩი)
- პაატა ჯიბლაძე (პატრიოტთა ალიანსი)
- მიხეილ ქუმსიშვილი (ლეიბორისტული პარტია)
მარნეული და გარდაბანი
- ზაურ დარგალი (ქართული ოცნება)
- აზერ სულეიმანოვი (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- აკმამედ იმამკულიევი (ევროპული საქართველო)
- მურად მურადოვი (ლელო)
- მახირ იუსუბოვი (პატრიოტთა ალიანსი)
- ალი ბადიროვი (ლეიბორისტული პარტია)
ბოლნისი, დმანისი, თეთრიწყარო და წალკა
- გოგი მეშველიანი (ქართული ოცნება)
- კახაბერ ოქრიაშვილი (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- გიორგი ჭელიძე (ლელო)
- მაია ცაბუტაშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
- თემურ წიკლაური (ლეიბორისტული პარტია)
- გურამ ფადარაშვილი (თავისუფალი დემოკრატები)
გორი და კასპი
- გიორგი ხოჯევანიშვილი (ქართული ოცნება)
- ბადრი ბასიშვილი (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- ლევან თარხნიშვილი (ევროპული საქართველო)
- პაპუნა კობერიძე (ლელო)
- კობა მაზანაშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
ხაშური და ქარელი
- ზაალ დუგლაძე (ქართული ოცნება)
- ნატო ჩხეიძე (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- ნიკა მოსიაშვილი (გირჩი)
- კახა კოჟორიძე (ლელო)
- ალექსი ჩხიკვაძე (ნინო ბურჯანაძე-ერთიანი საქართველო)
- ელიბო პატურაშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
ახალციხე, ადიგენი, ასპინძა, ბორჯომი
- ანტონ ობოლაშვილი (ქართული ოცნება)
- ვაჟა ჩიტაშვილი (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- ზურაბ ჩილინგარაშვილი (ევროპული საქართველო)
- იზოლდა ლომიძე (ლელო)
- დავით გოგიჩაიშვილი (პატრიოტთა ალიანსი)
- გიორგი ჩიტაური (ლეიბორისტული პარტია)
ახალქალაქი და ნინოწმინდა
- სამველ მანუკიანი (ქართული ოცნება)
- მელიქ რაისიანი (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- არსენ კარაპეტიანი (ევროპული საქართველო)
- არტაშეს ჰაკობიანი (პატრიოტთა ალიანსი)
ონი, ამბროლაური, ცაგერი, ლენტეხი და მესტია
- გოჩა ენუქიძე (ქართული ოცნება)
- დილარ ხაბულიანი (ენმ - ძალა ერთობაშია)
- გოჩა გურგუჩიანი (ევროპული საქართველო)
- სოსო ლიპარტელიანი (ლელო)
- ერეკლე საღლიანი (პატრიოტთა ალიანსი)
საჩხერე, ჭიათურა და ხარაგაული
- პაატა კვიჟინაძე (ქართული ოცნება)
- გიორგი კაპანაძე (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- სერგო რატიანი (ევროპული საქართველო)
- ანი მიროტაძე (ლელო)
- გიორგი კასრაძე (პატრიოტთა ალიანსი)
ზესტაფონი, თერჯოლა, ბაღდათი და ტყიბული
- ბეჟან წაქაძე (ქართული ოცნება)
- კახა გეწაძე (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- გიორგი წერეთელი (ევროპული საქართველო)
- ანა ბიბილაშვილი (ლელო)
- ოთარ შაორშაძე (პატრიოტთა ალიანსი)
- სამსონ გუგავა (ლეიბორისტული პარტია)
- დავით გიორგაძე (მოქალაქეები)
წყალტუბო, სამტრედია, ვანი და ხონი
- გივი ჭიჭინაძე - ქართული ოცნება
- ნანუკა ჟორჟოლიანი (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- აკაკი ბობოხიძე (ევროპული საქართველო)
- თორნიკე ართქმელაძე (ლელო)
- ირაკლი კობრავა (პატრიოტთა ალიანსი)
- ინდიკო ბერძენაძე (მოქალაქეები)
- კობა ძიძიგური (საქართველოს კონსერვატიული პარტია)
ქუთაისი
- ზაზა ლომინაძე (ქართული ოცნება)
- გრიგოლ ვაშაძე (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- ოთარ კახიძე (ევროპული საქართველო)
- ანა ნაცვლიშვილი (ლელო)
- ნონა ასათიანი (პატრიოტთა ალიანსი)
- იოსებ კენჭაძე (მოქალაქეები)
ოზურგეთი, ლანჩხუთი და ჩოხატაური
- ვასილ ჩიგოგიძე (ქართული ოცნება)
- მანუჩარ კვირკველია (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- ხათუნა გოგორიშვილი (ევროპული საქართველო)
- გიორგი სიორიძე (ლელო)
- ვახტანგ ზენაიშვილი (გირჩი)
- ოთარ ქერქაძე (მოქალაქეები)
- დავით მამალაძე (ლეიბორისტული პარტია)
- შოთა გოგიბერიძე (პატრიოტთა ალიანსი)
აბაშა, მარტვილი, ჩხოროწყუ, წალენჯიხა
- ალექსანდრე მოწერელია (ქართული ოცნება)
- როლანდ ფიფია (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- ლელა ქებურია (ევროპული საქართველო)
- თამარ ბელქანია (ლელო)
- ვიქტორ ცაავა (პატრიოტთა ალიანსი)
- მამუკა ხორავა (ლეიბორისტული პარტია)
ფოთი, ხობი და სენაკი
- ირაკლი ხახუბია (ქართული ოცნება)
- მურთაზ ზოდელავა (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- გიგა ბოკერია (ევროპული საქართველო)
- გიორგი ბარამია (ლელო)
- ბორის ყურუა (გირჩი)
- თეიმურაზ ფაჩულია (პატრიოტთა ალიანსი)
ზუგდიდი
- ირაკლი ჩიქოვანი (ქართული ოცნება)
- მალხაზ ჯალაღონია (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- გიგი უგულავა (ევროპული საქართველო)
- ალექსანდრე ახვლედიანი (ლელო)
- ოთარ ჭითანავა (პატრიოტთა ალიანსი)
ბათუმი
- რესან კონცელიძე (ქართული ოცნება)
- ლევან ვარშალომიძე (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- არმაზ ახვლედიანი ( ევროპული საქართველო)
- ირაკლი კუპრაძე (ლელო)
- იაგო ხვიჩია (გირჩი)
- გენრი დოლიძე (მოქალაქეები)
- იზა სურმანიძე (გამარჯვებული საქართველო)
- ზაურ გაბაიძე (პატრიოტთა ალიანსი)
ქობულეთი
- ზაალ მიქელაძე (ქართული ოცნება)
- ბონდო თედორაძე (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- ირინე აფხაზავა (ევროპული საქართველო)
- პაატა ცივაძე (ლელო)
- მირიან ბერაძე (ლეიბორისტული პარტია)
- ამირან ტაკიძე (პატრიოტთა ალიანსი)
- ხვიჩა გამარჯობაძე (ერთიანი საქართველო)
ხულო, შუახევი და ქედა
- ანზორ ბოლქვაძე (ქართული ოცნება)
- მიშა ბოლქვაძე (ენმ-ძალა ერთობაშია)
- ტარიელ ნაკაიძე (ევროპული საქართველო)
- ჯამბულ ხოზრევანიძე (ლელო)
- ზორბეგ ბერიძე (პატრიოტთა ალიანსი)
- ოთარ შაინიძე (გამარჯვებული საქართველო)
- გიორგი გაბაიძე (მოქალაქეები)
თუ გსურთ, მაჟორიტარი დეტუტატობის კანდიდატების სრული სიის ნახვა - გადადით ლინკზე.
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები 31 ოქტომბერს გაიმართება. ყველა საარჩევნო სიახლეს თვალი ადევნეთ ტაბულას პორტალზე – არჩევნები 2020.